Dbaj o zęby bez lęku i strachu przed wizytą u dentysty


Nieleczone i zaniedbane zęby mogą stać się przyczyną poważnych stanów zapalnych dziąseł oraz utraty uzębienia. Braki w uzębieniu wpływają na komfort jedzenia oraz przyswajalność odpowiednich wartości odżywczych z pokarmów, ponieważ osoby ze słabym uzębieniem unikają niektórych potraw ze względu na trudności w ich gryzieniu. Jak zachować zdrowe i mocne zęby do późnych lat życia i móc czerpać radość z jedzenia?

O zęby powinniśmy dbać od najmłodszych lat, wiąże się to z odpowiednią higieną jamy ustnej oraz regularną kontrolą lekarską, jaką może przeprowadzić dentysta bemowo. Podczas wizyty u stomatologa, lekarz dokona przeglądu zębów pod kątem ewentualnych zmian próchniczych. Niestety, nawet u małych dzieci może dojść do niekorzystnych zmian w szkliwie zębów mlecznych na skutek działalności obecnych w jamie ustnej bakterii próchniczych.

W profilaktyce zdrowych zębów istotna jest także spożywana dieta, która nie powinna być bogata w produkty zawierające duże ilości cukru. Do tych produktów należą słodycze i napoje słodzone. Należy ograniczyć ich ilość w diecie, ponieważ mogą przyczynić się do nadmiernej działalności bakterii próchniczych, które na skutek trawienia cukrów produkują szkodliwe dla szkliwa zębów kwasy oraz zaburzają nimi równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej.

W gabinecie stomatologicznym można także przeprowadzić zabieg usuwania kamienia nazębnego, który może stać się przyczyną powstawania stanów zapalnych dziąseł oraz zmian próchniczych. Kamień nazębny to twardy, żółtawy nalot, który stanowi problem nie tylko zdrowotny, ale także estetyczny. Niemożliwy jest on do usunięcia w warunkach domowych. Usuwanie kamienia nazębnego jest w pełni bezbolesne, a lekarz dentysta przeprowadza je z użyciem metody skalingu polegającej na zastosowaniu ultradźwięków w celu rozkruszenia zmineralizowanego osadu.

W dzisiejszych czasach rozwój stomatologii pozwala na w pełni bezbolesne i bezpieczne procedury terapeutyczne stosowane w leczeniu zębów. Dlatego też warto odbywać regularne, kontrolne wizyty stomatologiczne bez lęku i strachu, bo w zdrowiu zębów najważniejsza jest profilaktyka.

Sprawdź jeszcze: https://medicdental.com.pl/