Projektowanie ogrodów na Śląsku


Ogród to zielona przestrzeń, która może mieć przeznaczenie stricte użytkowe, gdy uprawia się w nim warzywa do konsumpcji dla całej rodziny lub też może stanowić przestrzeń rekreacyjną. Wizytówką Katowic od wielu lat jest hasło „Katowice – miasto ogrodów” i rzeczywiście można powiedzieć, że pod tym względem miasto sukcesywnie się zmienia na lepsze. Projektowanie ogrodów Katowice nabrało wielkiego znaczenia już podczas przebudowy rynku, znajdującego się w sercu miasta. Na uwagę zasługuje jednak dużo więcej terenów zielonych.

Przykładowo tuż obok katowickiego Spodka, rozpoznawalnego w całej Polsce jako obiektu związanego ze sportem i rozrywką, stworzono zielony taras widokowy. Najbardziej efektownie prezentuje się on wieczorem, gdy zapalone zostają naziemne lampy oświetlające obiekt. Kluczową sprawą jest to, że ogrody zdobią nie tylko peryferie miasta, ale są również integralną częścią jego centrum. Niegdyś Katowice, jako miasto typowo górnicze i przemysłowe, nie miało zbyt wiele do zaoferowania pod tym względem. Obecnie jednak jest zupełnie inaczej. Architekci i projektanci przestrzeni zielonych prześcigają się w pomysłach, by tak zagospodarować stolicę Górnego Śląska, aby mieszkańcy mieli gdzie wyjść na spacer i cieszyć oczy pięknymi widokami. Do tej pory zielonymi płucami tych okolic był Park Śląski znajdujący się w Chorzowie, lecz teraz coraz częściej spotyka się w mieście przyjazne skwery i pomniejsze parki zaaranżowane w ciekawy sposób.

Projektowanie ogrodów trzeba zatem rozpocząć od poznania terenu i jego charakterystycznych cech. Obecnie stawia się na ogrody uniwersalne, czyli takie, które mogą posłużyć każdemu. Dla dzieci stawia się tam place zabaw, dla dorosłych przygotowuje ławeczki i szlaki, które mogą przemierzać spacerowicze, biegacze bądź osoby uprawiające nordic walking. Oczywiście projektowanie ogrodów na Śląsku dotyczy nie tylko przestrzeni publicznych, czyli miejsc dostępnych dla ogółu. Inną kwestią są bowiem przestrzenie prywatne. Ponieważ na terenie miasta mnóstwo jest osiedli składających się z dużych bloków lub starych kamienic, czasem trudno jest wygospodarować choćby niewielką przestrzeń na przydomowy ogródek. Nie jest to jednak do końca niemożliwe.

Projektowanie ogrodów to wbrew pozorom bardzo poważna sprawa. Warto zatem zlecić tę czynność specjalistom w swoim fachu. Powinni oni przede wszystkim kierować się specyfiką danej gleby uwarunkowaniami gruntu, ale muszą również słuchać potrzeb osób najbardziej zainteresowanych. Dobry projektant ogrodów powinien zapytać przyszłych użytkowników, co lubią i jakie są ich preferencje. W ten sposób można wyeliminować potencjalne błędy i niezadowolenie klientów. Projektant jest również od tego, aby podpowiedzieć najbardziej optymalne rozwiązania. Jeśli uważa, że jakieś konkretne metody działania na danym terenie się nie sprawdzą, to powinien mówić tym głośno i z góry uprzedzać. Nie każda osoba musi mieć szczegółową wiedzę z zakresu ogrodnictwa. Po to właśnie korzysta się z pomocy profesjonalistów, którzy wiedzą np. jakie rośliny przyjmą się na danym terenie, a jakie nie mają szansy wzrostu w tym klimacie bądź rodzaju gleby. Takie wskazówki są zawsze cenne i konieczne, aby ogród był jak najbardziej funkcjonalny. ogrody.

Zobacz więcej: ogrody-projekty.pl